Драги ученици и родитељи,
Ситуација у којој се сада налазимо због пандемије корона вируса је ново искуство за све нас, и ученике и родитеље, али и нас наставнике. Увек смо се трудили да сарађујемо и будемо подршка једни другима а у овом тренутку је то посебно важно.
Поштовани родитељи,
Често нам се дешава да нас деца не слушају (и нас наставнике, такође), али нас зато стално и пажљиво посматрају и уче из наших поступака. Зато је важно како се сада понашамо. Да ли смо одговорни према саветима лекара и мерама Владе, да ли смо уплашени, забринути, умемо ли да се организујемо у условима изолације?
Ову ситуацију схватите озбиљно како то она и јесте. Разговарајте са својом децом да би и они схватили шта се дешава. Објашњења и информације треба да буду истините, кратке и једноставне (речник прилагодите узрасту свог детета). Научите их како да се заштите, како се исправно перу руке, одлаже обућа и одећа…
Сви смо забринути и помало у страху што је потпуно нормална реакција када се налазимо у непознатој ситуацији. Покажите деци да се бринете и да се бојите али и да умете да се борите са тим и тражите решења. Трудите се да не бринете око ствари на које не можете да утичете али зато дајте све од себе у ситуацијама на које можете да утичете. Важно је да деци пружимо охрабрење, уверење да многе ствари можемо да држимо под контролом и осећај сигурности.
Помозите деци да организују своје слободно време (помозите им и око школских обавеза колико можете јер је учење на даљину прилично захтевно). Успоставите рутину у обављању својих активности јер предвидљивост пружа осећај сигурности.
Интернет и мобилни телефони у овој ситуацији су неопходни због школе,информисања,комуникације са другима,игре… Али повремено проверите шта ваше дете ради на интернету. Играјте се са својом децом, проверите ко се боље сналази у Монополу, Човече не љути се, играма са картама…
Непрекидно праћење свих вести изазива стрес и анксиозност. Нађите меру да будете обавештени али не и затрпани често непровереним или нетачним вестима.
За ментално здравље човека важна је комуникација са другим људима. Подстичите децу да комуницирају са својим вршњацима а и ви редовно комуницирајте са члановима своје шире породице и пријатељима, али преко скајпа, вибера, фејсбука, инстаграма...То ће им значити а значиће и вама.
Школа и наставници су вам на располагању преко вибер група, сајта школе и разних платформи за учење.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја од 23.03.2020. свим ученицима, родитељима и запосленима у установама образовања и васпитања омогућавају да добију психолошко саветодавну подршку на телефон 0800 200-201.Телефон ће радити сваког радног дана од 9-14 сати.
Педагошко-психолошка служба